Akcija obnavljanja vrila Korita

images/korita_zajednicka.jpgProšli vikend, članovi i prijatelji našeg društva odradili su prvu od niza planiranih akcija uređenja vrila Korita.

U Rakitnu smo se sastali oko 11 sati i lagano krenuli prema vrilu. Plan je bio da svaki sudionik iznese vriću pijeska koji će biti potreban za daljnje uređenje. Nakon otprilike satak, tj. oko podne i nešto stigli smo na izvor i odmah počeli s radovima.Škarama i motornom pilom smo prosicali draču i ostali korov koji je potpuno obrastao oko izvora, tako da se jedva moglo doći do njega. Tek nakon otprilike 3 sata prosicanja ukazao se prostor koji je nekada bio prvi vodovod u regiji. Naime, izgradnja ovog vodovoda je počela 1932 godine, kada je lokalno stanovništvo zajedno sa tadašnjim svećenikom fra. Jurom Zlopašom pristupilo izgradnji vodovoda i izradi česmi u našoj Mjesnoj zajednici za tadašnje potrebe stanovništva. Vodovod je završen 1936 godine i jedan je od prvih vodovoda u regiji, pa i šire. Tada su postavljene česme kod škole, crkve i zgrade gdje je bila smještena policija. Ovaj vrijedan turistički kapacitet je zapušten i nije u funkciji već duže vremena, pa stoga i ideja da se ovaj izvor obnovi i stavi barem djelomično u funkciju. U ovoj prvoj fazi radova sudjelovalo je 25 naših članova, tako da smo iznijeli 20 vrića pijeska sa oko 30 kila, što je više od očekivanoga. Po završetku radova počastili smo se dobrim roštiljom i pićem rashlađenim u vrilu. U sljedećim fazama planiramo obnavljati kameni zid oko izvora i osposobiti česmu da se svaki prolaznik može napiti vode. Nekada je ovaj izvor bio nepresušan i mještani su na putu iz planine stajali i napajali stoku. Danas, kada više ne služi tome, mi planiramo da na izvoru napravimo izletište.

images/korita_mujo.jpg

images/korita_odmor.jpg

images/korita_odmor na kraju.jpg

 

Više slika možete vidjeti na ovom linku:

http://www.rakitno.net/index.php/galerija-slika/category/5-akcija-ciscenja-vrila-korita

Template Design free joomla templates

park1940300
park2940300
park4940300
park5940300