Izvještaj sa 9. skupštine HPD-a Pločno

 

images/skupstina_radno predsjednitvo.jpgU petak 20.04. 2012 godine u kino dvorani u Posušju s početkom u 19:00 sati održana je 4. izborna i 9. izvještajna skupština HPD-a Pločno.

Određeno je Radno predsjedništvo u sastavu:

Branko Bago, predsjednik društva,

Šimun Soldo, dopredsjednika društva i

Mario Bonić, tajnik društva.

Ante Marić zapisničar.

 

Skupštinu je otvorio Branko Bago, i predložio dnevni red skupštine

Dnevni red:

 1. Izvješće o radu za 2011. godinu
 2. Financijsko izvješće za 2011. godinu
 3. Razrješavanje dosadašnjeg rukovodstva
 4. Izbori novog rukovodstva
 5. Razno

Prijedlog je jednoglasno usvojen.

images/skupstina_buco.jpg

Branko Bago je iznio izvješće o radu društva u protekloj 2011. godini. Naglasio je da je protekla godina bila najteža do sada što se financija tiče, ali to nije dovelo u pitanje aktivnost društva niti ijednu manifestaciju koju mi organiziramo ili na kojoj sudjelujemo. Tako je spomenuo Memmorijalni pohod Ivan Jukić-Ikela kroz Brinu koji je ove godine, iako po jakoj mećavi, okupio oko 60 planinara. Također smo se po treći put okupili na Orlovu kuku na blagdan Križi, okupilo se oko 80 planinara i gostiju.  Zanimljivo je da su članovi našeg društva iznjeli stol i klupe koji je napravljen od bukova debla težak preko tone. Masna Luka je ove godine protekla u najboljoj organizaciji do sada. Već po običaju tu se okupi nekoliko stotina planinara iz Hrvatske i BiH. Također je spomenuo i sudjelovanje naših planinara na Danima planinara Herceg Bosne koji su se ove godine održavali na planini Lopati kod Kreševa. Osvrnu se i na registriranje HGSS-a stanice Posušje. Danas  imamo osnovanu i pravno registrirani Hrvatsku gorsku službu spašavanja-stanicu Posušje. U njoj djeluju dva gss -ovca sa značkom, te 9 pripravnika među kojima i jedan liječnik, koji upravo sada završavaju svoje obuke koje su bile u 2011 godini i očekuje se da uskoro polože za zvanje GSS-ovca. Rekao je par riječi o aktivnostima oko izgradnje planinarskog doma u Masnoj Luci koji su nažalost zbog recesije bili minimalni. Spomenuo je individualne pohode članova našeg društva kao i prijateljska druženja i gostovanja kod ostalih društava u Hrvatskoj i BiH.

Ovo izvješće je jednoglasno usvojeno.

Zatim je Mario Bonić, tajnik društva iznio financijsko izvješće za 2011. godinu.

images/skupstina_mario.jpg

Kazao je kao i Bago da je ova godina bila najsušnija do sada što se financija tiče, te da je društvo živilo na kapaljku, tj. od članarina, ali kao što se vidi uz potporu i entuzijazam naših članova  sve aktivnosti smo odradili i to za stepenicu bolje nego do sada. Zatim je detaljno pročitao financijsko izvješće za 2011. godinu.

Izvješće je jednoglasno usvojeno

Nakon što su pročitana izvješća su usvojena te je Branko Bago predložio da se dosadašnjem kompletnom rukovodstvu daju razrješnice i da se krene sa izborom novog rukovodstva društva.

Nakon razrješenja dosadašnjeg rukovodstva Branko Bago je iznio prijedlog za rukovodstvo društva koji će imati mandat u sljedeće 4 godine

Naglasio je da je to prijedlog Upravnog odbora društva koji je na svom sastanku od 13.04.2012. godine u Širokom Brijegu, predložio sljedeće kandidate i to:

Prijedlog  UO

Predsjednik -  Mario Bonić (2 godine)

Dopredsjednici -  Željko Markota i Zlatan Mandić

Napomena:

Za predsjednika je izabran Mario Bonić - 2 godine pa će se bez novih izbora nakon 2 godine na mjesto predsjednika doći (rotacijom) Željko Markota.

Tajnik -  Ivan Lončar

Predsjednik skupštine - Frano Hrkać

Upravni odbor:

 1. Mario Bonić,
 2. Željko Markota,
 3. Zlatan Mandić,
 4. Ivan Lončar,
 5. Frano Hrkać,
 6. Mario Čutura i
 7. Rade Šaravanja

Nadzorni odbor:

 1. Ratko Nenadić,
 2. Vinko Romić i
 3. Damir Čutura

Sud časti.

 1. Šimun Soldo,
 2. Ivica Bago i
 3. Željko Lončar

images/skupstina_novo predsjednistvo.jpg

Nakon iznošenja ovog prijedloga i obrazloženja o svim kandidatima Branko je pitao da li ima još prijedloga, pošto nije bilo predložio je da se krene na glasanje.

images/skupstina_clanovi.jpg

Prijedlog je jednoglasno usvojen.

Pošto pod točkom razno nije bilo nikakvih pitanja skupština je zaključena i otišlo se na malu okrepu da bi u 20.00 sati počela svečana skupština.

Svečana skupština

Na ovoj skupštini, na koju su bili pozvani svi  gosti skupilo se oko 120 ljudi

Skupštinu je otvorio novoizabrani predsjednik skupštine Frano Hrkać, pozdravio je sve nazočne i zahvalio se na povjerenju. Dao je riječ dosadašnjem predsjedniku Branku Bagi koji je iznio izvješće o dosadašnjem devetogodišnjem radu društva  na čijem je čelu on bio svih devet godina tj. od njegova postojanja.

Branko najprije minutom šutnje odao počast našim članovima koji nisu više s nama. Nakon toga Branko se osvrnuo na dosadašnji rad društva kroz ovih devet godina.

Dio devetogodišnjeg izvješća:

Hrvatsko planinarsko društvo Pločno je osnovano početkom2003  godine, a osnivači  su mu bili:

Filip Bago, Mario Bonić, Vinko Romić, Goran Crnogorac, Ivan Jukić, Velimir Markota, Krešo Petric, Florijan Leko, Domagoj Jukić, Darko Bago, Miroslav Crnogorac, Darko Šego , Željko Lončar i Branko Bago.

U razdoblju prvih pet  godina tajnik je bio Krešo Petric a dopredsjednik Velimir Markota, potom u drugom mandatu od protekle četiri  godine oni svoje dužnosti prepuštaju Mariu Boniću i Šimunu Soldi, Dok sam ja svih devet godina bio Predsjednik društva. Društvo je prve godine imalo 30-ak članova, da bi se svake godine članstvo kontinuirano povećavalo i tako da smo prošle 2011 godine imali  102 člana  sa produženom članarinom, od kojih je većina iz Posušja, ali imamo i puno članova iz Širokog Briga.

U svome devetogodišnjem radu je ostvareno mnogo planinarskih i alpinističkih uspjeha, prisjetiti ćemo se nekih najznačajnijih a koji smo mi organizirali : osvajanje krova Europe- Monta Blanca 2007 godine (6 članova), potom krova Afrike-KIlimanjara 2008 godine (šest članova) , potom osvajanje „drugog“ krova Europe-Elbrusa 2010 godine (pet članova), osvajanje vrha Australije-Mont Kouzioka u više navrata.

Ovdje je bitno pripomeniti i osvajanje Triglava, Durmitora, Maglića, Biokova, i mnogo drugih planina po BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori. U više navrata smo organizirali  i druženja na raftinzima, razna kampiranja. Vrijedi se prisjetiti i prve velike  organizirane ekološke akcije na području zapadne Hercegovine po imenu „To je tvoja zemlja“ koju smo organizirali 2004 godine i uspješno odradili, da bi se 2005 godine već počelo i sa praksom da županijsko ministarstvo okoliša i prostornog uređenja otpočne sufinanciranje takvih projekta, na kojima i mi gotovo svake godine nešto ponovno odradimo. Također se moramo pohvaliti i sa pokretanjem trenutno najboljeg  malonogometnog turnira u Posušju: Sela, zaselaka i gradskih četvrti , 2004 godine, taj smo turnir uspješno pokrenuli i radili 3 godine te smo potom organizaciju prepustili Športskom savezu općine Posušje.

Proces formiranja stanice GSS-a u našoj županiji koji smo otpočeli 2006 godine sa obučavanjem kadra, do danas je došao u finalnu fazu tako da danas  imamo osnovanu i pravno registrirani Hrvatsku gorsku službu spašavanja-stanicu Posušje. U njoj djeluju dva gssovca sa položenim znanjima i vještinama, te 9 pripravnika među kojima i jedan liječnik, koji upravo sada završavaju svoje obuke i očekuje se da uskoro polože za zvanje GSS-ovca. Tako da bi na kraju trebali imati 11 obučenih i spremnih ljudi za intervenirati na svakom mjestu u svako vrijeme s ciljem spašavanja ljudi i materijalnih dobara.

Osnutak i opravdanost postojanja ove službe je se pokazala već do sada puno puta , a posebno u nedavnim elementarnim nepogodama koje su nas bile zadesile. U njima je naša stanica pokazala jednu visoku razinu i stručnosti i ljudskosti. Ono što nam je sad prijeko potrebno je nabavka osnovne opreme za GSS, jer do sad smo djelovali sa velikom improvizacijom i priručnim sredstvima.

Zahvaljujući razumijevanju županijske vlade i općine Posušje, konačno smo dobili na korištenje i prostorije za HPD-Pločno i HGSS, tako da će i ova činjenice uvelike pripomoći našem daljnjem djelovanju.

Proces izgradnje planinarskog doma u MasnoJ Luci je također nažalost malo usporen zbog sveopće financijske krize, tako da smo proteklu godinu bili posustali sa radovima, iako smo tražili sredstva i aplicirali na razne natječaje. Sa nastavkom izgradnje ove godine otpočinjemo čim nam vremenski uvjeti dozvole. Pretprošle godine su izvedeni pripremni i zemljani radovi te je izlivena prva ploča, ove godine planiramo doći do druge ploče i ako uspijemo izliti i nju,a li više o tome će novoizabrani predsjednik društva. Planinarski dom u Masnoj Luci je našem planinarskom društvu a i široj društvenoj zajednici iznimno potreban i o tome nikada nismo dvojili, kao  ni to da ćemo ga uspjeti  izgraditi te kvalitetno njime gospodariti.

Evo i ovom prilikom da ponovim da smo usvojili Pravilnik o izgradnji i korištenju doma i imenovali Odbor za izgradnju doma  , u kojem je precizirano da će svi oni koji na bilo koji način pomognu u samoj izgradnji biti za to nagrađeni kroz korištenje usluga smještaja u ovom objektu, a o evidenciji same izgradnje i pomaganja u izgradnji će se brinuti ovaj odbor za izgradnju.

Ono na čemu smo kontinuirano radili u proteklih devet godina je trasiranje, obnavljanje i obilježavanje starih i novih planinarskih staza. Tako da do danas imamo preko 100 kilometara raznih planinarskih staza koje je naše društvo napravilo. Jedna od najljepših i najatraktivnijih je svakako ona kroz Brinu od staroga mosta na Ričini do Šimića pećine na Vučipolju.

Odnosi sa drugim društvima i udrugama su također na solidnoj razini, jer smo uvijek i svagdje uvažavali rad za opću korist, što znači da nismo nikoga podcjenjivali ili ne daj bože smatrali konkurencijom,nego javno hvalili dobre ideje i projekte, ma od koga oni dolazili. Odnosi sa institucijama su također bili dobri i surađivali smo gdje je se god moglo i kad se moglo.

Realan i iskren odnos smo imali i sa sponzorima i donatorima, ljudi su nas uvažavali i po mogućnosti pomagali, jer ako smo nekada nešto i zahtijevali bilo je apsolutno opravdano, a nikad nismo zahtijevali metodama ulagivanja ili dosađivanja. Dosta puta su nam se neka tvrtke same javljale da nam pomognu u radu.

Trenutno imamo pet godišnjih redovnih manifestacija, susreta, memorijala, desetak neredovitih, te mnogo samostalnih uspona i izleta koje organiziraju samostalno manje grupe unutar društva.

Najveći memorijali su početkom svake godine za pok.Ikelu, zatim skup na Gradini na blagdan Križa na proljeće, potom najveći i najzahtjevniji skup u Masnoj Luci na kojem svake godine bude preko 500 planinara iz svih krajeva BiH, Hrvatske i šire …

Također imamo i dosta dobru Internet stranicu na koju je poželjno da svi članovi  stavljaju svoje planinarske aktivnosti, ideje te  da nam služi kao dobar alat za međusobu komunikaciju i obavijesti društva.

Volonterizam koji je bio način djelovanja u našem društvu, je vjerojatno bio glavni razlog da odnosi  među planinarima  te naše  razne  organizacije budu tako uspješne. Ljudi su davali svoje vrijeme, energiju a često i novac za dobrobit društva, i uvijek su društvo  smatrali podjednako svojim. Također jedna dobra praksa koju smo u startu uveli  je to da  smo radili svake godine izvještajne skupštine sa preciznim financijskim izvještajem.

Možda je u samom medijskom predstavljanju bilo malo i pretjerivanja , pogotovo isticanja mene kao čelnog čovjeka ovog društva, ali to je bilo tako sticajem okolnosti i ne samo mojom voljom. Zbog toga je, vidim, dosta puta percipirano kao da samo ja u društvu radim i organiziravam i osvajam vrhove, a stanje je puno drugačije jer je unutar društva postojala jedna jaka i radišna jezgra planinara  koja je većinu poslova  odrađivala a mene su  „gurali“ u javnost.

Bilo je zadovoljstvo sa vama raditi i surađivati i  zbog toga vam  se i ovom prilikom posebno zahvaljujem na suradnji i vašem  djelovanju, a ja   ma koliko sam htio uvažavati i tuđa mišljenja, ideje, biti pravedan, konstruktivan… svjestan sam da  sam često puta bio i tvrdoglav i svojeglav…Stoga se sad ispričavam svakome ako sam ga ikad na bilo koji način povrijedio, a ja sam već svima sve oprostio, jer drugačije se ne može. Ipak, velika je stvar i to da smo u cijelom ovom našem proteklom djelovanju uvijek bili na jednoj i planinarskoj i ljudskoj razini te da se nikada nigdje nije dogodio nikakva incident ili sramoćenje našeg društva.

O tome što o nama misle predstavnici drugih društava iz planinarskog saveza Herceg-Bosne, najbolje govori činjenica da su na prošloj izbornoj skupštini  saveza mene kao čelnog čovjeka ovog društva izabrali na obnašanje dvogodišnje dužnosti Predsjednika  saveza planinara Herceg-Bosne, kojeg čine 32 društva iz cijele BiH,  što je opet napominjem najprije kompliment svim članovima našeg uspješnog društva a meni osobno i čast i obveza.

Ono čega smo se uvijek  držali je  pravilo da su ljudi najveći i najbolji potencijal za bilo što raditi, graditi  i djelovati, stoga  su nam ti međuljudski odnosi uvijek bili na visokoj razini.

I na kraju…Novom vodstvu društva čestitam na izboru i želim puno zdravlja, dobre volje, rada , a sreća i uspjeh će sami doći.

Čuvajmo svi zajedno  Hrvatsko planinarsko društvo Pločno!!!

Nakon izvješća gospodina Bage riječ je uzeo Filip Bago načelnik HGSS-a – stanice Posušje

On je nazočne ukratko upoznao sa osnivanjem i radom novoosnovane GSS stanice Posušje. Naglasak je stavio na obuku novih 9 budućih gss-ovaca koji su u 5 mjesecu u 4 vikenda prošli ljetni tečaj koji se održavao na Blidinju, zatim obuku prve pomoći i zimski tečaj koji se održavao na Pogorelici u 12. mjesecu 2011 i 1. mjesecu 2012. godine. Obrazložio je osnutak i opravdanost postojanja ove službe koja se pokazala već do sada puno puta , a posebno u nedavnim elementarnim nepogodama koje su nas bile zadesile. U njima je naša stanica pokazala jednu visoku razinu i stručnosti i ljudskosti. Kazao je da je neophodno i žurno potrebno nabaviti osnovnu opremu za GSS, jer do sad smo djelovali sa velikom improvizacijom i priručnim sredstvima. Zahvalio se na dodjeli prostorije koja će uvelike olakšati rad GSS-a.

Nakon njega novoizabrani predsjednik je pozdravio sve nazočne i rekao par riječi o planovima društva u narednoj (ovoj 2012) godini. Rekao je da će društvo nastaviti sa dosadašnjim već tradicionalnim aktivnostima te da će u narednoj godini staviti naglasak na rad s novim članovima a naročito s mladima kroz planinarsku školu koju ovo društvo planira organizirati.

Zatim su se za riječ javili i rekli par riječi

Župnik fra Milan Lončar  je pozdravio sve nazočne i uputio samo riječi pohvale za dosadašnji rad društva kao i želju da tako nastavi.

images/skupstina_zupnik.jpg

Nakon Župnika i Ministraica obrazovanja, znanosti, kulture i športa naše županije gđa Helena Lončar je pozdravila nazočne, te je i ona pohvalila rad i djelovanje našeg društva. Zatim se osvrnula na planinarsku školu koju namjeravamo održati te je dala punu podršku toj ideji.

images/skupstina_helena.jpg

Na kraju je Branko Bago uručio zahvalnice ljudima koji su svojim donacijama pomogli rad društva u protekloj godini a to su:

Ante Mihalj

Pekara Mašić

Pile Zovko

Panko

Pekari Mipex

Nakon dodjele zahvalnica gospodin Hrkać je zatvorio skupštinu i pozvao sve nazočne na domjenak koji je bio u holu ispred dvorane.

Tu nam je uz prikazivanje planinarskih slajdova na video projektoru, domaći pršut, sir, vino pjevala i ugodan štimung pravila posuška klapa ''Grga''.

images/skupstina_klapa.jpgimages/skupstina_klapa2.jpgimages/skupstina_hol 1.jpgimages/skupstina_hol 2.jpg

 

Template Design free joomla templates

park1940300
park2940300
park4940300
park5940300